Rezerwacja telefoniczna*

poniedziałek - piątek
od 9:00 do 17:00

71 724 23 77

opłata za 1 impuls wg stawki Twojego operatora

Ubezpieczenia i zniżki

Zaplanuj swoje wakacje

Islandia - przewodnik turystyczny

Położenie, powierzchnia i ludność

Islandia to państwo wyspiarskie o powierzchni 103 tys. km2, położone w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Jest to kraj wyżynno - górzysty z rozległymi pokrywami lawowymi i tufowymi, najwyższy szczyt wznosi się na 2119 m (Hvannadalshnukur). Wzdłuż wybrzeży znajdują się niewielkie niziny. Większość wyspy jest skalną pustynią.
Na Islandii jest ponad 200 wulkanów (w tym 30 czynnych), z których najbardziej znane to Hekla oraz Askja. Mnożna założyć, że co najmniej jeden z nich wybucha raz na pięć lat, a nowe pokłady lawy pokrywając ląd, całkowicie zmieniają wygląd wyspy. Klimat na południu jest umiarkowany chłodny, morski, na północy subpolarny. Znajdują się tu lodowce, w tym największy w Europie lodowiec Vatnajokull (8300 km2). Islandia posiada też ponad 700 gorących źródeł, które zapewniają mieszkańcom centralne ogrzewanie. Główną rzeką jest Pjórsa (237 km dł.). Stolica kraju to Rejkiawik. Mieszkańcy kraju stanowią homogeniczną mieszankę potomków osadników celtyckich i nordyckich. Dominująca religią jest protestantyzm (luteranizm). Językiem urzędowym jest tutaj islandzki. Obowiązującą walutą jest korona islandzka (króna). 1 korona (ISK) to 100 aurarów.

Kultura i zwyczaje

Islandia kojarzy się przede wszystkim z sagami o Wikingach, które to opowieści powstawały począwszy od X wieku. Opisują one ważne polityczne i wojskowe wydarzenia oraz życie codzienne pierwszych islandzkich osadników. Generalnie czytanie jest w tym kraju bardzo popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Wybudowano tu bardzo wiele księgarni, a w niemal każdym domu znajduje się spora kolekcja książek. Innym sposobem na spędzenie wolnego czasu jest gra w szachy. Wśród dyscyplin sportowych szczególnie często uprawia się pływanie, piłkę nożną, koszykówkę, jazdę konną (na kucach islandzkich). Narodową, tradycyjną dyscypliną sportową są zapasy zwane glima.
Ponadto Islandczycy bardzo lubią muzykę. Rozmach sceny muzycznej w stolicy kraju przyprawia o zawrót głowy. Odbywa się tu kilkanaście cyklicznych festiwali muzycznych. Wśród nich festiwal muzyki akordeonowej oraz muzyki sakralnej. Lecz zdecydowany prym wiodą imprezy związane z muzyką pop. Wśród nich ta najważniejsza - Airwaves.

Turystyka

Agencje turystyczne reklamują jako atrakcję widowiskowość wulkanów, gejzerów oraz rozlewisk bulgocącego błota, nazywając Islandię „ziemią lodu i ognia".
Jednym z najbardziej ekscytujących zjawisk na Islandii są bajeczne zorze polarne oraz pogoda. Powiedzenie „jeśli nie podoba Ci się pogoda, to poczekaj 5 minut, na pewno się zmieni!" rzeczywiście zwykle się sprawdza. Wieją tu często tak silne wiatry, że padający deszcz czynią horyzontalnym, wywołują obfite opady śniegu lub burze piaskowe. Osoba planująca wczasy w Islandii musi przekalkulować dla siebie wszelkie „za" i „przeciw" atrakcji, jakie wyspa i jej pogoda oferują. Najkrótszy dzień w Rejkjawiku trwa około 4 h, natomiast na północy wyspy, w Akureyri, które położone jest we fiordzie często w zimowe dni słońca w ogóle nie widać - panuje tu swoisty półmrok. Za to w lecie należy przywyknąć do jasności przez całą dobę.
Głównymi atrakcjami Islandii są liczne lodowce, gorące źródła, wodospady, rzeki oraz gejzery. Są to najważniejsze, kulminacyjne punkty zorganizowanych wycieczek.
Islandia stanowi raj dla wszystkich tych którzy uwielbiają spędzać urlop na łonie czystej i pięknej natury. Mała gęstość zaludnienia oraz unikalny klimat jak i fakt iż jest to trudno dostępna wyspa, będzie niewątpliwym atutem dla tych którzy szukają spokoju i nietypowego miejsca na swoje wakacje czy też podróż marzeń.

Podróż

Są dwie opcje dotarcia na wyspę: prom i samolot. Polska nie ma bezpośrednich połączeń z Islandią. Na Islandię dolecieć można z wielu stolic europejskich. Jest to lot łączony - Iceland Express z London Stansted (tu bezpośrednio z Krakowa dotrzeć można z Ryanair) lub z British Airways z London Gatwick. Samoloty docierają do Keflawiku (ok.40 km od Rejkiawiku). Latem można z Iceland Express dotrzeć do Akureyri, a stamtąd autobusem do stolicy.
Podróż promem trwa dłużej i jest znacznie droższa. Promy kursują z Niemiec, Danii, Norwegii i Wysp Owczych.

Kuchnia

Podstawą islandzkiego jadłospisu są ryby. Mieszkańcy jedzą je kilka razy w tygodniu, są to pstrągi, łososie, cierniki, węgorze, dorsze, łupacze, sole a także owoce morza: krewetki. Potrawy mięsne to głównie jagnięcina i baranina. Smakołykiem dla Islandczyka jest łeb barani. Rozdziela się go na dwie części, marynuje albo gotuje. Z owcy nic się nie wyrzuca, prawie wszystko jest wykorzystywane, nawet oczy. Przysmakiem jest sursadir hrutspungar, czyli wędzone jądra baranie. Mięso, tłuszcz i krew zaszyte w owczym żołądku to statur. Serce, wątroba i płuca owcy tak samo zapakowane w owczy żołądek i ugotowane to blódmór.
Najsłynniejsze danie to hakarl, czyli mięso rekina, które pocięte w wąskie paski musi przez kilka tygodni dojrzewać, leżąc na brzegu morza na deskach pokrytych żwirem i przykrytych kamieniami. Potem się je wędzi i długo suszy w przewiewnych szopach. Mięso to koniecznie należy popić wysokoprocentową wódką, zwaną svarta daudi, oraz zagryźć chlebem. Chleb islandzki smakuje inaczej niż nasz. Jest żytni, trochę słodkawy, brunatny, a nawet czarny. Dawniej był przygotowywany w naturalnych źródłach gorącej wody. W Islandii popularne też są żytnie naleśniki. Na śniadanie Islandczycy jedzą skyr, potrawę z przegotowanego mleka zmieszanego z twarogiem i z wystudzonym chudym mlekiem. Podawany jest z solą, cukrem, owocami, bitą śmietaną. Do popicia serwowane jest zsiadłe mleko surmjólk z palonym cukrem.

Zwiedzanie

Reykjavik: "bazaltowy" kościół Hallgrímskirkja, jezioro Tjörnin, Sólfar, Muzeum Narodowe, świadectwa historii na wyspie Videy, Ingólfstorg, widoki z Perlan.
Lodowiec Vatnajökull i wulkan Snaefellsjökull.
Gorące źródło Deildartunga.
Wodospady: Glymur, Gullfoss i Dettifoss.
Húsavík: Muzeum Wielorybów oraz Islandzkie Muzeum Fallologiczne.
Park Narodowy Skaftafell.
Wulkany Hekla, Laki i Askja.
Gejzery Geysir i Strokkur.
Jezioro Mývatn i okolice.
Kanion Jökulsárgljúfur.
Dolina Thjórsardalur.

Zdrowie

W Islandii nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Szczepienia przed przyjazdem nie są obowiązkowe. Od 1 maja 2004 r. obywatele RP objęci systemem ubezpieczenia (NFZ) w kraju mają zagwarantowany dostęp do pomocy medycznej na terenie Islandii w nagłych przypadkach, po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Aby ją otrzymać, należy przed wyjazdem z Polski zgłosić się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego osobom planującym wczasy w Islandii zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (poza EKUZ) oraz ewentualnego transportu chorego do kraju.

Ambasada

Ambasasdor RP w Norwegii jest akredytowany również w Republice Islandii.
Ambasada RP
Olav Kyrres plass 1, 0244 Oslo
tel. (0-04724) 110 850, 110 851, 110 852, fax.(0-04722) 444 839
e-mail: ambpol@online.no
www.poland-embassy-no.com

 

Informujemy, że strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Ustawieniami plikow cookies można zarządzać za pomocą ustawień przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się aby ukryć ten komunikat.